• لطفا در مورد این مسابقه و هدف از برگزاری آن توضیحاتی بدهید.

موتورهای الکتریکی در صنایع مختلف، مثل نفت، فولاد، حمل و نقل و …. و همینطور در سیستم‌ها و تجهیزات تجاری و خانگی کاربرد گسترده‌ای دارند. از آنجا که بخش قابل ملاحظه‌ای از انرژی الکتریکی تبدیلی، توسط ماشین‌های الکتریکی مصرف می‌شود، افزایش باری این ماشین‌ها می‌تواند علاوه بر افزایش بهره وری انرژی، منجر به کاهش آلودگی هوا و مسائل زیست محیطی شود. به همین دلیل سالانه هزینه‌های زیادی توسط کشورهای صنعتی، صرف تحقیق و توسعه برای کسب فناوری‌های مربوط به ماشین­های الکتریکی، با هدف کاهش مصرف انرژی و افزایش کیفیت و دوام آنها می‌شود. در ایران نیز با توجه به اهمیت موتورهای الکتریکی در بخش خانگی و صنعت، این مسابقه ترتیب داده شده است تا توانمندی‌ها و پتانسیل‌های داخل کشور شناسایی شوند و فناوری‌های مرتبط تدوین و یا بومی شوند. این مسابقه گامی است در جهت هم افزایی پتانسیل‌های موجود و سوق دادن فعالیت‌های علمی و فناورانه برای افزایش بهره‌وری انرژی و با هدف ارئه ایده‌ها و طرح‌های خلاقانه و نو. لذا دانشجویان، محققان و مهندسان فعال در این زمینه فرصت خواهند داشت که دانش نظری خود را به صورت عملی محک بزنند و در نهایت انتظار می‌رود موتور برنده قابلیت ارائه به صنعت را نیز داشته باشد.

 

  • در مورد مراحل مسابقه لطفا توضیحاتی بفرمایید. به نظر میرسد مسئله ساخت پرکارترین مرحله از مسابقه باشد، لطفا در این خصوص توضیح بدهید.

با توجه به اینکه مسابقه در دو کلاس، ماشین‌های القایی و ماشین‌های مدرن برگزار می‌شود، مرحله اول مسابقه ارائه پروپوزال طرح اولیه است که در آن گروه‌های شرکت‌کننده کلاسی را که در آن شرکت کرده‌‌اند تعیین می‌نمایند و به سؤالاتی در خصوص معماری کلی موتور و درایو پاسخ می‌دهند و بدون ارائه جزئیات طراحی، در خصوص نوع موتور، نوع سیم‌بندی پیشنهادی، جنس آهنربای دائم و هندسه ماشین (استوانه‌ای یا دیسکی بودن) توضیح می‌دهند و دلایل خود را برای انتخاب آن ساختار بیان­میکنند. در این مرحله ممکن است گروه­های شرکت­کننده، تحقیقاتی که برای تعیین ساختار مورد نظرشان انجام داده­اند، با استفاده از شبیه­سازی­های بسیار ساده ارائه کنند. ارائه این پروپوزال به منزله ثبت نام در مسابقه نیز هست. در مرحله دوم جزئیات طراحی و بهینه‌سازی طرح پیشنهادی ارائه می‌شود و سپس طرح بهینه با استفاده از روش اجزای محدود ارزیابی می‌شود. پس از اطمینان از صحت طراحی الکترومغناطیسی، اجزای مکانیکی طراحی می‌شوند تا گشتاور الکترومغناطیسی را از بخش گردان (رتور) به سر محور موتور منتقل کند که این بخش باید استحکام مکانیکی لازم را داشته باشد و البته به لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه باشد. در این مرحله، طراح­های ارائه شده توسط شرکت کنندگان مورد داوری دقیق قرار می‌گیرد و طرح­های برگزیده وارد مرحله سوم مسابقه که ساخت عملی است؛ می‌شوند. هرچند این مرحله، به دلیل هزینه داشتن مرحله‌ای است که معمولاً دانشجویان شرکت‌کننده در مسابقه تجربه کمی در آن دارند و از این نظر مرحله پرکاری است ولی اهمیت این مرحله نیز مثل دو مرحله دیگر است. با توجه به اینکه معمولاً گروه­های دانشجویی تجربه کمی در خصوص نمونه­سازی ماشین­های الکتریکی دارند؛ تلاش خواهیم کرد کارگاه­های آموزشی را در طول مدت مسابقه برای علاقمندان برگزار کنیم.

 

  • چه کسانی و در چه رشته یا گرایش هایی می توانند در این مسابقه شرکت کنند.؟ تیم های شرکت کننده باید چه ویژگی هایی داشته باشند؟

توصیه ما این‌ است که کار به صورت تیمی انجام شود. پیشنهاد می‌کنیم در این تیم، دانشجویان برق، مکانیک، مواد، طراحی صنعتی و مدیریت پروژه شرکت داشته باشند.

 

  • چه امکاناتی از طرف برگزار کنندگان مسابقه برای شرکت کننده ها در نظر گرفته شده است؟

ورق فرومغناطیس و فن مورد استفاده از طرف برگزارکنندگان در اختیار تیم‌ها قرار خواهد گرفت و هزینه ساخت نمونه عملی نیز برای تیم‌هایی که به مرحله ساخت راه پیدا کنند پرداخت خواهد شد. جوایز ارزنده‌ای برای تیم‌های برنده که ۵ تیم خواهند بود، در نظر گرفته شده است که جزئیات آن در سایت مسابقه اعلام شده است. ضمناً رایزنی‌هایی برای استفاده از کسر خدمت سربازی برای ۵ تیم برنده و سایر تیم‌های برگزیده انجام شده است.

 

  • آیا شرکت کنندگان می توانند در طول مراحل مختلف از تجربیات و نظرات اساتید محترم کمیته علمی بهره ببرند؟

شرکت‌کنندگان می‌توانند از طریق ایمیل با اساتید محترم کمیته علمی در ارتباط باشند و در ضمن همانطور که قبلا هم اشاره کردم کارگاه‌های آموزشی نیز در طول مسابقه طراحی و تنظیم شده است که برگزاری آن‌ها می‌تواند به تیم‌های شرکت‌کننده کمک کند.

 

  • به عنوان سوال آخر اگر مطلبی در ذهن دارید که نگفتید، بفرمایید.

معمولاً برای دانشجویان، در طول تحصیل، فرصت ساخت یک ماشین الکتریکی از صفر تا صد،ا به دلیل هزینه زیاد آن، به سختی فراهم می‌شود. این مسابقه فرصت بسیار مغتنمی است که با توجه به تسهیلاتی که در اختیار تیم‌ها قرار می‌گیرد این مهم را تجربه و تمرین کنند.

درباره مدیریت سایت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *