هدف از برگزاری

موتورهای الکتریکی از جمله مهمترین اجزاء خطوط تولید صنایع مختلف (مانند نیرو , نفت , فولاد ، سیمان , حمل و نقل و …) هستند. همچنین موتورهای الکتریکی عضو مهمی از سیستم‌ها و تجهیزات تجاری و خانگی که روزانه با آنها سر و کار داریم , می باشند . بر اساس برآوردهای بعمل آمده در کشور ما بیش از دو میلیون موتور الکتریکی( در محدوده توانی یک کیلووات تا چند مگاوات) در خطوط تولید صنایع مختلف و بیش از شصت میلیون موتور الکتریکی در لوازم خانگی موجود در منازل مسکونی درحال کار می باشد که مصرف انرژی الکتریکی آنها بیش از ۴۰ درصد از مصرف انرژی الکتریکی کل کشور را شامل می گردد. بر همین قیاس و با توجه به اهمیت ارتقاء کیفیت موتورهای الکتریکی در افزایش بهره وری انرژی کشورها , سالانه هزینه‌های زیادی توسط کشورهای پیشرفته صنعتی صرف تحقیق و توسعه برای کسب فناوری های مربوطه با هدف کاهش مصرف انرژی و افزایش کیفیت و دوام آنها صرف می گردد و تاکنون فناوری‌های مختلفی از موتورهای الکتریکی با توجه به تنوع کاربردها ابداع و به بازار مصرف جهانی عرضه شده است. در این بین فناوری‌های جدید موتورهای الکتریکی بدلایل مختلف کمتر به کشور ما راه یافته‌اند و یا اینکه استفاده از آنها نهادینه نشده است.

بر این اساس با هدف رفع چالش های پیش روی توسعه و کاربرد فن آوری موتورهای الکتریکی پیشرفته (پربازده) و همچنین چالش های استفاده و کاربرد گسترده نسل جدید موتورهای الکتریکی و نهایتا افزایش بهره وری مصرف انرژی الکتریکی در موتورهای الکتریکی مورد استفاده در صنعت , لوازم خانگی و … , به شورای محترم آموزش , پژوهش و فن آوری وزارت نیرو پیشنهاد گردید نقشه راه توسعه فن آوری انواع موتورهای الکتریکی پیشرفته (پربازده) برای افق زمانی ده ساله ( تا انتهای سال ۱۴۰۴) تدوین گردد تا بر اساس آن فن آوری موتورهای الکتریکی موردنیاز در قالبی نظام مند و با همکاری سایر ذینفعان و دست اندرکاران کسب گردیده و مورد استفاده واقع گردد. متعاقبا و پس از تایید پیشنهاد مطروحه کمیته راهبری تدوین سند متشکل از جمعی از خبرگان دانشگاه و صنعت و نمایندگان تام الاختیار دستگاه های ذیربط ( وزارت خانه های نفت , صنعت , معدن و تجارت , راه و شهر سازی , سازمان بهره وری انرژی ایران و انجمن سازندگان لوازم خانگی) تشکیل گردید و سند توسعه فن آوری موتورهای پیشرفته (پربازده) بر اساس متدولوژی مصوب شورای محترم علوم , تحقیقات و فن آوری (عتف) و با مشارکت متخصصان و خبرگان صنعت و دانشگاه و همکاری جمعی از سازندگان موتورهای الکتریکی تدوین گردید. این سند نهایتا در تاریخ هفدهم اسفند ماه هزار و سیصد و نود و سه مورد تایید کمیته محترم راهبری تدوین سند و در تاریخ پنجم اردیبهشت ماه هزار و سیصد و نود و چهار مورد تایید شورای محترم آموزش , پژوهش و فن آوری وزارت نیرو قرار گرفت. بر اساس مفاد مندرج در سند مصوب مرکزی با عنوان مرکز توسعه فن آوری موتورهای الکتریکی پیشرفته (پربازده) در محل پژوهشگاه نیرو راه اندازی گردید تا با همراهی و همکاری دستگاه ها و نهادهای دولتی ذیربط , مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی , شهرک های علمی و تحقیقاتی , مراکز رشد , شرکت های دانش بنیان , انجمن های صنفی ذیربط و سازندگان موتورهای الکتریکی , چشم انداز ترسیم شده برای صنعت موتورهای الکتریکی تحقق یابد. موتورهای الکتریکی یکی از پرکاربردترین ادوات در صنایع مختلف می باشند که در جاهای مختلف سیستم به عنوان نیروی محرکه عمل می کنند و نیروی لازم جهت حرکت و نیروی جنبشی سیستم را تامین می کنند. از سوی دیگر موتورهای الکتریکی یکی از مهمترین مصرف کننده انرژی الکتریکی(نزدیک به ۷۰ درصد از کل مصرف انرژی الکتریکی بخش صنعت) در تاسیسات صنعتی می باشند.

با توجه به اهمیت موتورهای الکتریکی در بخش صنعت و خانگی و لزوم سنجش پتانسیل و توانمندی های داخل کشور و احصاء فناوری های داخل و بومی نمودن فناوری های مرتبط با این بخش لازمست که در عرصه ملی رقابتی جهت هم افزایی پتانسیل های موجود و سوق دادن فعالیت های علمی و فناورنه به اهداف مشخص و از پیش تعیین شده و رفع چالش های صنعت کشور در این بخش با همکاری سایر نهادها حاکمیتی و بخش خصوصی برگزار و اجرایی گردد.

 

ماموریت و اهداف

 • کاهش تلفات انرژی موتورهای الکتریکی و بالتبع کاهش مصرف انرژی الکتریکی
 • پیشرو در امر پژوهش با رویکرد دستیابی به مرزهای دانش
 • سنجش پتانسیل و توانمندی های داخل کشور
 • احصاء فناوری های داخل و بومی نمودن فناوری های مرتبط با این بخش
 • سوق دادن فعالیت های علمی و فناورنه بمنظور رفع چالش ها و مشکلات صنعت در حوزه موتورهای الکتریکی

 

دامنه اجرای رقابت در چهار بخش ذیل تعریف و ارزیابی ها صورت می گیرد:

 • شرکت های دانش بنیان و فناور صنعت الکتروموتور و درایو
 • شرکت های تولید کننده الکتروموتور و درایو
 • افراد حائز فناوری و نوآور در بخش صنعت الکتروموتور و درایو
 • موسسات و مراکز علمی آموزشی و پژوهشی

 

نتایج مورد انتظار و دستاوردهای جانبی :

 • کاهش تلفات و مصرف انرژی الکتریکی
 • ترغیب و تشویق به پژوهش با رویکرد دستیابی به مرزهای دانش در حوزه موتورهای الکتریکی
 • حصول و ارزیابی پتانسیل ها و توانمندی های علمی و فناورانه مراکز علمی و صنعتی
 • بومی نمودن فناوری های مرتبط با حوزه موتورهای الکتریکی
 • رفع مشکلات بخش صنعت و خانگی در حوزه موتورهای الکتریکی